Falcon Phoenix er en moderniseret version af den klassiske Falcon-stol fra 1971, oprindeligt designet af Sigurd Resell. Inspireret af den hyggelige fornemmelse af en hængekøje tilbyder stolens hængende design en blid vuggen og en uovertruffen siddekomfort. Falcon Phoenix adskiller sig fra den klassiske Falcon med knapper ved at have markerede sømme i ryghynden, hvilket giver et mere moderne udtryk samtidig med at bevare den ikoniske form og komfort.
LK Hjelle er noget særligt – og det er du også. Du finder ikke vores møbler i alle hjem, butikker eller kontorer. Vi er blandt de få norske møbelproducenter, der stadig designer og producerer vores møbler i vores egen fabrik. Siden 1940’erne har vi holdt fast i den tradition, og det fortsætter vi med her i Sykkylven, Norges møbelhovedstad.
Vores filosofi er at være “den ualmindelige.” Dette skal inspirere vores medarbejdere til at udfordre det almindelige og tænke nyt. Vi ønsker også at inspirere vores kunder, designere og forhandlere til at vælge anderledes og udforske nye muligheder.
Vi skaber møbler, der er bygget til at holde. Ingen skal have lyst til eller behov for at smide et LK Hjelle-møbel ud. Det er vores vision. Derfor sørger vi for altid at dobbelttjekke, at hver skrue er stram, vi vælger de bedste leverandører, og vi gør det let for vores kunder at få deres møbler repareret, så de kan få fornyet liv og bringe glæde i mange år fremover.
Størrelser | Høj ryg Højde Bredde Dybde |
---|
Strandgade 3
9240 Nibe
Tlf. +45 9835 1022
E-mail: info@bruno.dk
Man. - fre. 10:00 - 17:30
Lør. 10:00 - 14:00